logo

PROXAR®. Nieograniczone zaufanie.

Jacek Turkowski

Dyrektor marketingu i sprzedaży w Protektelu

Inżynierowie i projektanci nie mają złudzeń co do jakości ograniczników przepięć od liderów branży. Nie wszyscy jednak wiedzą, że polska firma produkuje te urządzenia lepsze od globalnej konkurencji. Uwagę na to powinni zwrócić szczególnie biura projektowe i kierownicy projektów. Dowiedz się więcej, jakie dokładnie wartości ograniczników marki PROXAR wyróżniają je na rynku.

Bezpłatna konsultacja

Parafrazując klasyka można by stwierdzić, że ograniczniki przepięć, jakie są, każdy widzi. Przecież warunkiem możliwości złożenia oferty w przetargu jest dostarczenie urządzeń o określonych parametrach. Kreatywny projektant lub inżynier projektu oraz doświadczony kierownik budowy wiedzą jednak, że przedmiotem sprzedaży w tym przypadku nie jest tylko ogranicznik przepięć. I tu zaczyna się przewaga marki PROXAR. 

Czym są ograniczniki przepięć? Do czego się je stosuje?

Krótka definicja wyjaśnia, że ograniczniki przepięć to urządzenia elektryczne, których celem jest ochrona urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami. Przepięcia natomiast to nagłe i krótkotrwałe wzrosty napięcia, które mogą być bardzo szkodliwe. Przepięcia mogą pochodzić z zewnątrz (np. od wyładowań atmosferycznych) lub pojawiać się w sieci energetycznej (np. podczas włączania lub wyłączania odbiorników elektrycznych o dużej mocy). 

Różnego rodzaju ograniczniki przepięć stosuje się powszechnie w instalacjach domowych i telekomunikacyjnych. Właściwie dobrane zapewniają skuteczną ochronę, dlatego stosuje się je również — a może przede wszystkim — w przemyśle oraz energetyce. Ograniczniki przepięć do takich zastosowań muszą posiadać parametry, umożliwiającą im skuteczną ochronę krytycznych urządzeń i infrastruktury często o olbrzymiej wartości. Dlatego produkują je tylko najlepsi w branży. 

Ewolucja konstrukcji ograniczników i wynikające z niej korzyści

Pierwszymi zabezpieczeniami były iskierniki, które chroniły instalacje elektryczne przed skutkami przepięć głównie atmosferycznych. W wyniku postępu technicznego zaczęto stosować coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, bazując na iskiernikach i elementach półprzewodnikowych (np. karborund czyli węglik krzemu SiC). Tak skonstruowane aparaty "zamknięte" w osłonach porcelanowych nazywano odgromnikami. Te urządzenia z powodzeniem chroniły obiekty od destrukcyjnego działania różnego rodzaju przepięć, lecz same nie były wolne od niedoskonałości.

Postęp technologiczny stworzył konieczność lepszej i skuteczniejszej ochrony urządzeń elektrycznych przed przepięciami pochodzącymi już nie tylko z zewnątrz, ale generowanymi także w samych sieciach zasilających. W tym celu zaczęto stosować w konstrukcji ograniczników warystory. To półprzewodnikowe elementy, o silnie nieliniowej charakterystyce napięciowo-prądowej, które umożliwiają bardzo skuteczne odprowadzenie przepięcia bez powstawania niekorzystnych zjawisk jak ponowne zapłony iskierników czy prądy następczy. Obecnie w najbardziej wymagających wdrożeniach zwykle stosuje się ograniczniki przepięć zbudowane z wysokiej jakości warystorów w technologii ZnO.  

Protektel — polski producent rodziny ograniczników PROXAR

Historia Protektela rozpoczyna się w latach 90. w firmie ZWAR, chociaż formalnie producent startuje w 2002 roku. Potrzeba było aż tylu lat, aby dopracować własną koncepcję nowoczesnego ogranicznika przepięć. I niewiele mniej, żeby wdrożyć do produkcji całą rodzinę tych urządzeń, pod polską marką PROXAR.

Wszystkie ograniczniki Protektela powstają w siedzibie firmy, w Przasnyszu. Oczywiście główne elementy takie, jak np. warystory, są sprowadzane, ponieważ tylko w taki sposób można zapewnić niezmiennie wysoką jakość gotowych ograniczników PROXAR. Oprócz tego, wyróżnia je chociażby wewnętrzna budowa, która przede wszystkim zapewnia odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. 

Proces produkcji ograniczników PROXAR obejmuje kilka etapów, w tym wykonanie oplotu.  Rdzeń ogranicznika oplatany jest specjalnym włóknem poliamidowym w unikatowym procesie budowy oplotu, chronionym patentem Protektela. To właśnie ten wytrzymały, odpowiednio nałożony oplot odpowiada za wytrzymałość mechaniczną ograniczników PROXAR, dzięki czemu mogą być one montowane w różnych, także nietypowych lokalizacjach i bezawaryjnie pracować nawet przez kilkadziesiąt lat.

Co wyróżnia ograniczniki PROXAR?

Biorąc pod uwagę innowacyjną technologię oplotu poliamidowego, można stwierdzić, że innowacje Protektela w zakresie budowy ograniczników PROXAR zaczynają się już w ich wnętrzu. I chociaż wytrzymałość mechaniczna tego typu urządzeń jest istotna w wielu zastosowaniach, to kluczowe okazuje się spełnienie określonych parametrów.

Tutaj przechodzimy do najważniejszej przewagi PROXAR nad konkurencją. 

Okazuje się bowiem, że ograniczniki z Protektela posiadają parametry znacznie lepsze, niż alternatywne produkty liderów w branży. Szczegóły znajdziesz w poniższej tabeli: 

Producent TypQrs [C] wg PN-EN 60099-4:2015-01Wth [kJ] wg PN-EN 60099-4:2015-01Klasa IEC 60099-4:2014Klasa IEC 60099-4:2009
Protektel PROXAR-IIN AC1,6≥ 1,07,0≥ 4SL2
Producent Aogranicznik 11,25,0
Producent Bogranicznik 21,66,0
Producent Cogranicznik 31,25,0
Producent Dogranicznik 41,4 / 1,64,5 / 6,7
ProtektelPROXAR-IIIN AC2,4≥ 1,611,0≥ 7SM3
Producent Aogranicznik 528,0
Producent Bogranicznik 62,49,0
Producent Cogranicznik 72,48,0
Producent Dogranicznik 82,27,8
Tabela 1. Porównanie parametrów ograniczników PROXAR z odpowiednikami produkowanymi przez konkurencyjne firmy. 

Dane przedstawione w powyższej tabeli wskazują na znacznie większą wytrzymałość energetyczną ograniczników Proxar. A to z kolei przekłada się na dłuższą trwałość i bezawaryjność pracy tych urządzeń. Jeżeli więc szukasz ograniczników przepięć, którym możesz zaufać, pamiętaj, że pod tym względem Proxar wyprzedza konkurencję dzięki swoim parametrom wytrzymałości energetycznej. 

Możliwości dopasowania parametrów PROXAR do Twoich potrzeb

Jako producent, Protektel ma możliwość dopasowania wielu parametrów ograniczników PROXAR do konkretnych potrzeb odbiorcy. Indywidualizacja może dotyczyć na przykład:

  • parametru Ur/Uc, który możemy dopasować do w warunków sieciowych lub/i odpowiednika konkurencji,
  • rozmiarów osłony izolacyjnej ze względu na warunki środowiskowe (droga upływu, wytrzymałość dielektryczna),
  • rozmiaru osłony ze względu na oczekiwania klienta w celu dopasowania do urządzenia lub innego wyposażenia do systemu elektroenergetycznego (zmiana rozmiaru elektrod montażowych, gwintu otworów montażowych i ich rozmieszczenia),
  • punktu pracy ogranicznika ze względu na warunki sieciowe poprzez dopasowanie parametrów elektrycznych i mechanicznych i typu ogranicznika,
  • wersji językowej i opisu tabliczek znamionowych.

Powyższe modyfikacje możemy także wykonać w wyposażeniu ograniczników, czyli zaciskach liniowych i uziomowych, podstawach montażowych, dodatkowych elementach mocujących, adapterach itp. Dotyczy to również dokumentacji technicznej, która w przypadku zindywidualizowanych projektów obejmuje także karty danych gwarantowanych z rysunkami (dostarczamy dokumentację rysunkową nie tylko w wersji pdf, ale również w dwg - CAD). 

Oferujemy ponadto:

  • dopasowanie / skrócenie czasu produkcji realizacji, 
  • dostawy partiami, 
  • możliwość tworzenia stanu magazynowego, 
  • produkcję wg harmonogramu.

Wybierając PROXAR, otrzymujesz więcej niż tylko ogranicznik

Wszyscy wiemy, że w milionowych i krytycznych inwestycjach wybór ograniczników przepięć nie opiera się tylko na ekonomii. W długoletniej eksploatacji równie ważne są bezawaryjność i skuteczność zabezpieczeń. A wcześniej: profesjonalne i kompleksowe doradztwo. Protektel dodaje także pełne wsparcie posprzedażowe. 

Nic więc dziwnego, że w ciągu ponad dwudziestu lat obecności na rynku ograniczniki przepięć tej firmy wybrało już ponad 750 klientów z sektora energetycznego w Polsce i za granicą, zwłaszcza przemysłu i OZE. Do lipca 2023 roku w fabryce w Przasnyszu wyprodukowano już 130 000 egzemplarz PROXARA. To prawdopodobnie najlepszy dowód na nieograniczone zaufanie, którym tę polską markę ograniczników przepięć darzą projektanci oraz inwestorzy. 

Daniel Stempiń

Kierownik Produktu ŚN / MV w Protektelu

Bezpłatna konsultacja

Skorzystaj z doradztwa, porozmawiaj z Danielem

Daniel Stempiń

Kierownik Produktu ŚN / MV w Protektelu

Skonsultuj projekt

Więcej artykułów

Ograniczniki przepięć PROXAR® spełniają wymagania normy IEEE C62.11-2020

Inżynierowie i projektanci nie mają złudzeń co do jakości ograniczników...

Czytaj więcej

Jak rewizja normy EN 60099-4 potwierdziła wysoką jakość ograniczników Protektel®?

Inżynierowie i projektanci nie mają złudzeń co do jakości ograniczników...

Czytaj więcej

Jak prawidłowo dobrać ograniczniki przepięć do nowych wytycznych KE i regulacji polskich spółek dystrybucyjnych?

Inżynierowie i projektanci nie mają złudzeń co do jakości ograniczników...

Czytaj więcej

PROXAR®. Nieograniczone zaufanie.

Inżynierowie i projektanci nie mają złudzeń co do jakości ograniczników...

Czytaj więcej

Właściwy dobór ogranicznika przepięć w przemyśle i OZE – dlaczego jest tak ważny?

Inżynierowie i projektanci nie mają złudzeń co do jakości ograniczników...

Czytaj więcej